Satın almak mı kiralamak mı?

İşiniz için doğru kararı vermenize yardımcı olabilecek kılavuz

Sizin için en iyisi nedir?

İşletmelerin birçoğu kiralamak mı satın almak mı sorusuyla karşı karşıya kalır. Her iki yönetim de karar vermeyi zorlaştıran avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Alım için gerekli olan kapitalin mevcut olduğu ve faiz ödeme isteğinin olmadığı durumlarda, Satınalma opsiyonu cazip olabilir. Fakat, Mevcut kapitalin daha fazla getirisi olan bir yatırımda değerlendirilmesini düşündünüz mü? Eğer böyle bir durumdaysanız, kiralamanın avantajları neler olacaktır?

Aşağıda, bir işletme için bir veya daha fazla ekipmanın ne zaman satınalınmasının ne zaman da kiralanmasının uygun olabileceğine ilişkin genel bir çerçeve çizmekteyiz. Ayrıca, kısa ve uzun süreli makine parkı kiralaması arasındaki ekonomik ve operasyonel farklılıkları, ne zaman duruş zamanlarını azalttığı ve çalışanların verimliliğini arttırdığını açıklamaktayız.

Satınalmanın faydaları

Satınalarak sahip olmak

Eğer sermayeniz mevcutsa ve işletmenizin bir ekipmana ihtiyacı varsa, yeni (veya 2.el) bir ekipmanı satınalmak uygun olabilir. Genel olarak konuşmak gerekirse, yatırım yapılacak daha iyi alanlar mevcuttur ve tıpkı otomobiller gibi depolama ekipmanları da satınalındığı anda doğrudan belirli bir oranda değer kaybına uğrar. Ancak, işletmenin finansal politikası, tüm ekipmanlara ve makinelere sahibi olmak ise, bu forklift ve istifleme ekipmanları için de geçerli olacaktır. Elbette sahibi olunan ekipmanlar bilançoda bir varlık olarak değerini koruyacak ve amortismanı tamamlandığında dilediğiniz gibi hareket edebileceksiniz. Kiralama durumunda ise yeni bir ihale veya kiralayan firma ile bir anlaşma gerekliliği doğacaktır.

Unutulmamalı ki tam ihtiyacınız olduğu anda ekipmansız kalmamak için tüm bakım ve onarımlar yetkili kişilerce sertifikalı olarak gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir değişiklik veya ek donanım talebi de uzmanlar tarafından yerine getirilmelidir. Yıl boyunca arıza ve beklenmedik masrafları minimize etmek için ekipmanlarınızın bir servis sözleşmesi kapsamında düzenli olarak bakıma tabi tutulduğundan emin olmalısınız. 

Satınalmanın Avantajları ve Dezavantajları

+ Ekipmanın sahibi olarak üzerinde her türlü tasarrufta bulunabilirsiniz
+ Bilançonuzda bir değer taşır

- Faal tutulmasının yönetimi sizdedir.
- Bakım ve onarım sorumluluğu size aittir.
- Yatırım yapmanızı ve bütçe ayırmanızı gerektirir.
- Filonuz esnek değildir.
- Filonuzun değeri kullanıldıkça düşer.
- Arıza veya hasar durumunda geçici makine kiralanmasını da gerektiren beklenmedik maliyetler oluşabilir.
- Ömrünü tamamladığını düşündüğünüzde, satış veya imha sorumluluğu sizdedir.

Neden uzun süreli kiralamalı

Servis hizmeti ile uzun süreli kiralama

Pek çok firma kısa ve uzun süreli kiralama hizmeti sunmaktadır. Uzun süreli kiralama pek çok işletme tarafından satınalmanın yerine tercih edilmektedir. Bu yöntemle firmalar, yüksek olan ilk yatırım maliyetinden kaçınmakta ve her zaman servise, yedek parçaya ve teknolojik değişikliklere ulaşabilmektedir.
Makine için yatırım yapılma gereksiniminin olmaması, bu değerin ana iş kolunuzda daha fazla getiri sağlayabileceğiniz şekilde sermayenizi değerlendirmenizi sağlar. Ancak kiralama yaptığınız firmanın yetkili, size ve ekipmanlarınıza kesintisiz hizmet verebilecek tecrübe ve sürekliliğe sahip olduğundan emin olmalısınız.Ne zaman uzun süreli kiralama yapılmalı? 

  • Özel projeler varsa
  • Planlı bir üretim değişimi varsa
  • Özmal parkında esneklik yaratmak isteniyorsa
  • Aylık belirlenmiş sabit bir gider içerisinde kalınmak isteniyorsa

Kısa süreli kiralama ne zaman tercih edilmeli?

Yüksek sezonlarda kısa süreli kiralama

Uzun süreli kiralamanın pek çok avantajı bulunmakta ancak bazı durumlarda kısa süreli kiralama daha doğru bir çözüm olabilir.  Örneğin normal şartlarda ihtiyacınız olmayan ekipmanları sadece işlerinizin yüksek sezon dönemlerinde kullanmanızı sağlayacaktır.  Böylelikle normal zaman ihtiyacınız olmayan ekipmanların sahibi olmanız gerekmez. Kısa süreli kiralama depo hareketinin mevsimsel olarak fazlalaştığı, tüketicilerin taleplerinin arttığı, asıl makinenizin arızalandığı,  işletmeniz içerisinde yenileme veya taşıma gibi işlerin yapılacağı kısa süreli çalışmalar için ideal çözüm olacaktır. Dikkatli olunması gereken nokta kısa süreli kiralamanın uzun süreli kiralamaya oranla daha yüksek bedelleri olmasıdır. 

Ne zaman kısa süreli kiralama yapılmalı ? 

  • Kısa süreli ekipman ihtiyacı halinde 
  • Sezonsal duraklamalarınız var ise 
  • Kullanım süresi belirsiz ise 
  • Ekstra destek gerekmekte ise 
  • Acil ihtiyaç durumunda
  • İşinizde pik dönemler var ise