Hidrojen yakıt hücre teknolojisi

Hidrojen yakıt hücreli forkliftler, elektrikli bir ekipmanın sürdürülebilirliğini, içten yanmalı bir motorun pratikliği ve kısa sürede yakıt doldurma süresi ile birleştirir.
;

Forklift için yakıt hücresi teknolojisi ne anlama geliyor?

Her sektörde düşük karbonlu teknolojileri benimseme yönünde bir eğilim söz konusudur ve bu çoğu durumda elektrik gücü kullanmak anlamına gelir. Sonuç olarak, hem elektrik hem de onu sağlamak için kullanılan altyapı için daha büyük bir talep vardır. – örneğin ulaşım merkezlerine kaç tane elektrikli araç şarj cihazının kurulduğunu düşünün.

İşletmeler, elektrik gücünü kullanmak istiyorlar ancak "şebekenin" kapasitesi veya bir aküyü şarj etmek için kaybettikleri süre ile de sınırlandırılmak istemiyorlar. İşte bu aşamada yakıt hücre teknolojisi devreye giriyor. Hidrojenle çalışan ekipmanlar, yakıtı tamamen doldurmaları için sadece 2-3 dakika zaman harcıyorlar, sıfır emisyona sahipler ve hidrojenin tesis içinde kolayca depolanabilmesi sayesinde her an enerjiye ulaşılabiliyorlar.  

Toyota'nın hidrojen forkliftleriyle ilgili deneyimi 15 yılı aşkın bir süre öncesine dayanmaktadır. Lityum-iyon akülerle çalışan ve hidrojenle çalışan forklifler de dahil olmak üzere Toyota'nın forklift serisinin %90'ı elektriklidir.

02. Hidrojen yakıt hücresi forkliftlerde nasıl çalışır?

Forklift üzerindeki Fuel Cell Hidrojen sistemi, yakıt hücreleri, 350 bar hidrojen deposu, fazla enerjiyi geçici olarak depolamak için küçük bir lityum iyon akü ve bir fandan oluşur.  Tüm bunlar, klasik bir kurşun asitli akü boyutunda bir dökme kutu içinde yer alır ve geleneksel bir elektrikli forklifte nispeten kolayca takılabilir.

Yakıt hücresi yığınının içinde hidrojen hava ile karıştırılır ve burada su üretmek için havadaki oksijenle reaksiyona girer. Bu kimyasal reaksiyon sırasında elektrik enerjisi açığa çıkar; bu enerji toplanır ve forkliftin tahrik, kaldırma ve tilt sistemlerine güç sağlayan elektrik motorlarını çalıştırmak için kullanılır.

Yakıt hücreli ekipmanları kullanmalı mıyım?

Hidrojenin sizin için uygun olup olmadığından emin değil misiniz? Kendinize bu soru listesini sorun. Hepsine "hayır" cevabını verdiyseniz, farklı bir enerji kaynağı araştırmak isteyebilirsiniz. Ancak ne kadar çok "evet" yanıtı verirseniz, operasyonunuz için hidrojen yakıt hücreli kamyonların en iyi seçenek olma olasılığı o kadar artar.

İşletmeniz için kendinize sormanız gereken sorular şunlardır

Hidrojen nereden geliyor?

Bir hidrojen atomu, oluştuğu moleküllerdeki diğer elementlerden (su, hidrokarbonlar ve biyokütle gibi) ayrılarak elde edilir. Bunu yapmak için en yaygın iki yöntem, buharla dönüştürme ve elektrolizdir. Bunlardan elektroliz en temiz işlem olarak kabul edilir. Bu elektroliz, yenilenebilir bir enerji kaynağıyla (güneş enerjisi veya rüzgar gibi) çalıştırılıyorsa, nihai ürün "yeşil hidrojen" olarak nitelendirilebilir. 

Kendi hidrojenimi üretebilir miyim?

Kendi elektrolizörünüzü kullanarak sahada kendi hidrojeninizi üretmeniz mümkündür. Alternatif olarak, çatıdaki veya yer altındaki hatlarla veya gaz tüpleri veya özel römorklarla da transferi sağlanabilir. Bu, depolama ve yakıt ikmalinin iç veya dış alanlarda gerçekleşebileceği anlamına gelir.

Hidrojen yakıt hücrelerinin avantajları

Hidrojen yakıt hücresi gücü, uzun süredir çevre dostu bir seçenek olarak görülüyor - artık karşımıza pratik bir seçenek olarak da çıkmaya başlıyor. Hidrojen yakıt hücreli ekipmanlar:

Sustainability Icon

Sürdürülebilir

Damıtılmış su tek atıktır ve ekipmanlar sıfır emisyonla çalışır. "Yeşil hidrojen" kullanmak, tüm hidrojen yaşam döngüsünü karbon nötr hale getirir. Toksik kimyasal içermeyen ekipmanlar, araçlar operatörler için güvenlidir.

Icon reliable

Güvenilir

Hidrojen yakıt depoları, düşük bakım gereksinimleriyle uzun bir hizmet ömrüne sahiptir. Kullanım sırasında performans kaybı olmaz ve akü ömrüne zarar vermeden hızlı yakıt doldurma mümkündür.

Üretken

Yakıt ikmali sadece 2-3 dakika sürer ve akünün değişimine gerek yoktur. Hidrojen birkaç farklı şekilde depolanabilir ve özel bir kargo alanına veya havalandırma sistemine ihtiyaç duymaz. Bu, hidrojen yakıt hücresini oldukça verimli bir seçenek haline getirir.

Esnek

Yakıt ikmali hem açık havada hem de kapalı alanda ve herhangi bir zamanda düşük sıcaklıklarda yapılabilir. Tanklar mevcut filodaki ekipmanlara da uyarlanabilir ve fazla yer kaplamaz.

Yakıt hücresi bir yatırım olarak kendini amorti ediyor mu?

Yakıt hücreli forklift ve ekipman kullanılacaksa, tesis için hidrojen altyapısına önceden yatırım yapılması gerekir. Bu yatırım, işletme maliyetlerindeki düzenli tasarruflarla kendini hemen amorti etmeye başlar. Tamamen geri ödemenin ne kadar süreceği, operasyonunuzun doğasına bağlıdır. – yakıt hücresinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeden önce bunu dikkatlice analiz etmeye değer. 

Hidrojen teknolojisi hangi durumlarda en başarılı sonucu verir?

Genel olarak, Hidrojen yakıt hücresi çözümü, tek bir noktada büyük sayıda çalışan filolar için en anlamlı çözümü doğuracaktır. Forkliftlerin birden çok vardiyada kullanıldığı veya sık sık akü değiştirildiği operasyonlarda da daha hızlı geri dönüş sağlanacaktır.

Ancak, geçiş yapmadan önce dikkate almak isteyebileceğiniz başka faktörler de vardır.

Toyota Hidrojen yakıt hücreli ekipmanlar

Toyota'nın elektrikli forklift filosunun yaklaşık yüzde 90'ı şu anda Hidrojen yakıt hücresi teknolojisiyle kullanılabilmektedir. Yakıt hücreli ekipman yelpazemizi her geçen gün büyütüyoruz. Japonya ve İtalya'daki kendi üretim tesislerimizde ve ayrıca Fransa, Norveç ve Finlandiya'daki ortaklarımızda hidrojen gücünü kullanıyoruz.  Bu pratik deneyimler sayesinde, hidrojen enerjisi kurulumu söz konusu olduğunda gne gibi ereksinimler, fırsatlar ve zorluklar olacağını kendi işletmelerimizde görerek ilk elden tespit ettik. Artık bu bilgileri elimizden geldiğince müşterilerimize iletiyoruz.

Daha fazla bilgi için

Müşteri tecrübesi

 

Hidrojenle çalışan forklift, AET'de umut verici geri bildirimler ve birçok olumlu tepki aldı:

'Forklifti kullandıktan sonra hidrojenle çalışan ile elektrikli ekipmanı doğru şekilde karşılaştırabildik: Çok çevik, tamamen sessiz ve dizel makine gibi performansı var ve egzoz dumanı yok. Ayrıca, uzun ve özellikle verimli bir günün ardından ekipmana hızlıca yakıt ikmali yapabilmek çok büyük bir lüks.'

Luc De Ben, Terminal Support Coordinator at AET

İlginizi çekebilecek bilgiler

Bilmek isteyebileceğiniz birçok konu- Fuel Cell

Yakıt hücresi teknolojisi nedir, nasıl çalışır ve operasyonunuz için doğru mu? Sayfamızı lütfen gözden geçirin.

Daha fazla bilgi için

Alternatif Enerji Çözümleri

İçten yanmalı motorlardan yakıt hücresi teknolojisine, Lityum İyon akülerden LPG yakıtlara kadar operasyonlarınıza en uygun enerji çözümlerine sahibiz. 

Daha fazla bilgi için

Lityum-İyon Avantajı

Forklift ve depo içi ekipmanlarınızın günün her saati çalışmasını mümkün kılan bakım gerektirmeyen aküler...

Daha fazla bilgi için

People looking at trucks

Sürdürülebilirlik yaklaşımımız

Güvenliği en üst düzeye çıkarmak, çevresel etkiyi en aza indirmek ve iş süreçlerini optimize etmek için birlikte fark yaratıyoruz.

Daha fazla bilgi için