Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. OK

Hannover Messe fuarındaki Microsoft Standında, Toyota Material Handling Avrupa ve Microsoft geleceğin lojistik vizyonunu birlikte sergiledi.

Lojistikte dijital dönüşümü hızlandırmanın yollarını arayan iki firma, Toyota Material Handling Avrupa mühendislik becerilerini Microsoft'un teknoloji uzmanlığıyla birleştirdi. Hannover Messe'de 1-5 Nisan tarihleri arasında 7. Holde C40'da Microsoft standında,Toyota Material Handling Avrupa dijital üretim hakkındaki görüşünü sergiledi. Katılımcılar, operasyonlarını optimize edecek gelecek teknolojileri görme fırsatını yakaladılar.

Toyota Material Handling lojistiğin gelecekteki vizyonu hakkında geçen yıl Microsoft standında ilk ön gösterimini gerçekleştirmişti: "A.I.TeamLogistics" adlı konsepti sürekli akış halinde ve optimize edilmiş lojistik operasyonları için birbirine bağlı ve akıllı araçlardan oluşmaktaydı. Azure bilişsel hizmetler ile donatılmış operatörsüz dron palet aracı, Microsoft HoloLens'i kullanarak birkaç senaryoyu canlandırmaya ve Toyota'nın vizyonunu gerçekleştirmesine imkan tanıdı. Bu sayede, ziyaretçiler geleneksel tarayıcı teknolojisinin yerine görüş odaklı teknoloji kullanarak palet dronun etrafını nasıl gördüğünü tecrübe etme şansını yakaladı.

2020 Lojistik vizyonu

Toyota Material Handling başta 2028 Vizyonu olarak sunulan konseptin gerçekleşmesini bu yıl 2020'ye doğru çekiyor. Stanttaki araçlar, ölçeklendirilmiş boyutta 3d tarama ile yapılmış depoda sergileniyor. Bu, makinelerin gerçek bir depo ortamının oluşturulan dijital ikizinde kendi yönlerini öğrenmelerine, performanslarını sürekli olarak optimize etmelerine imkan veriyor ve bunların tamamı otomatik öğrenen Azure bilişsel hizmetler sayesinde gerçekleşiyor. Operasyon akışı oluşturulduktan sonra yapay zekaya sahip araçlar belirlenen rotalara göre kendini sürekli olarak geliştiriyor. Araçlardan gelen bilgiyi görebilme sayesinde HoloLens insanların operatörsüz otomatik araçlarla etkileşim kurmasına imkan veriyor.

Dijital ikizle hızlı kurulum

Kurulum için, dijital ikiz olarak adlandırılan, taranarak sanal ortama aktarılmış müşteri ortamı oluşturuluyor. Bu sayede değişik senaryoların simulasyonu yapılarak, doğru sayıda ve çeşitte araçlar teklif edilebiliyor.Deponun fiziksel ve sanal versiyonları, değişik algılama teknolojilerinin optimizasyon ve dinamik uygulamalar için girdi oluşturmasıyla otomatik olarak analiz edilip yorumlanıyor.

Sürekli gelişim için makine öğrenmesi

Tarayıcı, görsel algılama teknolojileri ve insan programlamasından makine öğrenmesine ulaşmak (algılanan bilgiyi anında anlama) müşteriye büyük bir avantaj sunuyor. Araçlar, karşılaşılan engeller veya olması gereken lokasyondan farklı noktalardaki objeler gibi küçük sapmalara adapte olabiliyor.
Optimizasyon ve uygulama sürecini otomatikleştirerek, müşteriler zaman içerisinde operasyonlarında sürekli olarak optimize edilen performansın, verimliliğin ve güvenliğin avantajlarını elde edeceklerdir.
Toyota Material Handling Avrupa Ana Teknoloji Geliştiricisi Boris Ahnberg'e göre;
"Kullanıcı ortamını belirleyerek, onlara yeni nesil akıllı makineler sunan, Toyota Material Handling Avrupa müşterilerin sadece makine verimlilik oranını ve ürün çıkışını geliştirmekle kalmıyor, depolarındaki performansı da arttırıyor."
Microsoft Üretim ve Kaynak Endüstrisi Global Lideri Çağlayan Arkan'a göre;
"Azure makine öğrenimini ve yapay zekayı kullanarak değişik senaryoların sanal ortamda simülasyonunun gerçekleştirilmesi, kurulum süresini önemli ölçüde düşürüyor, kurulan makineler dinamik olarak çalışma ortamına uyum sağlıyor, ve kullanıcıların operasyonları hakkında daha derin bilgiler sunulabiliyor."