Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. OK

Operasyonlarınızın çekici kullanımına uygunluğunu kontrol etmenin 6 yolu

Özellikle e-ticaret ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin müşterilerin satın alma alışkanlıklarının doğal bir parçası haline gelmesiyle beraber firmalar kalite, verimlilik ve güvenlik terimleri üzerinden sürekli olarak sınanmaktalar. Genellikle üretimi arttırmak üzerine olan verimlilik projeleri daha çok ürünün ve materyalin yer değiştirmesine yol açıyor. Bunun üretim akışına, rutin işlere ve hatta hava lojistiğine varan etkileri olabilir. Artan üretimi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek için firmanızın malzeme yükleme ve boşaltma operasyonunuzu tekrar düşünmesine ihtiyaç duyabilir. Bir çözüm "çatalsız" operasyon olabilir; materyalleri bir aracın çektiği tekerlekli yük taşıyıcılarının üzerinde hareket ettirerek. Bir çekicinin operasyonunuzda verimliliği arttırıp arttıramayacağını aşağıda kendinize sorabileceğiniz 6 soruyla bulalım.

Palet yerine parçalar mı kullanıyorsunuz?

Üretimde, hedef olan ürün adedini yakalayabilmek için tam olarak doğru parçaların belirlenen üretim sürecinde, belirlenen yerde montajının yapılması gerekir. E-ticaret sektöründe de, nihai tüketici için tekli adetler olarak toplama ve yükleme yapılan ürünlerin hareket etmesi için verimli çözümler gerekli.
Tekli ürünleri yüklemek ve boşaltmak için çekici çözümleri geleneksel forkliftlere göre iyi bir alternatif. Çünkü güvenli ve manevrası kolay çekiciler palet taşıma ve tekli ürünleri toplamada mükemmel bir çözüm.

 

Birden çok yükü aynı zamanda mı taşımak zorundasınız?

Römorklerden bir trene sahip bir çekici, taşıyabileceğiniz ürün çeşidi bakımından çok esnek olduğunuz anlamına gelir. Aralarından seçerek çekici treni yapabileceğiniz birçok çeşit yük taşıyıcı bulunmaktadır. Bu sayede değişik boyutta yükler taşıyabilir, tek veya çift taraflı yükleyebilir ve ürünleri paletlerle taşıyarak insan gücünü katma değeri yüksek işlerde kullanabilirsiniz.

Yalın üretimi takip ediyor musunuz?

Forkliftsiz taşıma fikrinin tabanında, üretim alanında fazla madde bulundurmaktansa, kullanıldıkça takviye edilen materyal mantığı yatıyor. Çekiciler fabrika içerisinde devam eden bir rotada belirlenen noktalarda durarak römorkları alıp bırakabilir.
Çekiciler işlevsel bir akış sağlar; aynı miktarda taşınacak ürün için daha az insana ihtiyaç duyarsınız, üretim alanında daha az materyal olması daha güvenli bir çalışma ortamı yaratır, kaza riskini azaltır, dar boğaz yaşama potansiyeli düşer, esnekliğiniz artar... Hepsi sizi daha yalın bir çalışma sistemine götürür.

 

Büyüyen e-ticaret'te müşterileriniz yüksek esneklik mi bekliyor?

Büyüyen e-ticaret sektörüyle müşteriler çok hızlı teslim süreleri bekliyor. Bundan dolayı tekli veya çoklu sipariş toplama gerçekten hızlı ve kolay olmalı. Özel veya esnek işler için ayarlanabilir bölümleriyle adanmış çekici ve yük arabaları sipariş toplarken sınıflandırmayı kolaylaştırıyor. Küçük veya büyük adetli paketleri birçok çeşit konuma stok olarak gönderebilme esnekliğini verdiği için çekiciler stok yenileme için de kullanılabilir.

Öncelik listenizde güvenlik ve operatör konforu üst sıralarda mı?

Örneğin forkliftsiz bir operasyonda, herhangi bir asansör olmadığı için operatörler çekicinin üzerinden engelsiz bir görüşe sahipler. Çekiciler yükü arkalarında taşıyıp sadece öne doğru giderken, forkliftlerin sınırlı görüş açısıyla sıklıkla geri gitmesi gerekir.
Özellikle havalimanı gibi yoğun yerlerde görüş açısı ve güvenlik çok önemli. Ek olarak, oturmalı çekiciler operatörlere tüm hava koşullarında gün boyu konforlu bir çalışma alanı sunuyor.
Forkliftli bir operasyondan forkliftsiz bir operasyona geçmek oldukça büyük bir değişiklik. Bundan dolayı çalışanlarınızı, materyalleri nasıl taşıyacakları ve çekicilerle nasıl iletişim kuracaklarını anlamaları için eğitmeniz önemlidir.

 

Deponuzda otomasyon düşünüyor musunuz?

Otomasyon, hasar, zaman ve maliyeti minimuma indirirken ürün akıcılığını optimize eder. Çalışanlar tekrarlanan süreçler yerine daha karışık işleri yapmak için uygun olurlar. Operatörsüz çekiciler tekrarlanan taşıma işlerini yapar, ve ürünleri istenilen istasyona güvenli ve kusursuz şekilde bırakır.

Çatalsız yaklaşım işiniz için uygun mu??

Aşağıdaki sektörlerden birinde çalışıyorsanız çekiciler sizin için doğru çözüm olabilir. Belki tamamıyla değil, fakat operasyonunuzun bazı bölümleri bundan yararlanabilir.

 

  • üretim
  • e-ticaret
  • havalimanları
  • yada sadece ürünleri taşımanız mı gerekiyor?