Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. OK

Toyota Li-ion akü sistemleri

Toyota'dan Li-ion akü sistemleri

Hanover, Almanya, 24 Nisan 2018 - CeMAT 2018'de Toyota elektrikli makinelere getirdiği önemli avantajlarla beraber kendi Li-ion akü sistemini tanıttı. Üzerinde odaklanılan temel kazanımlar olarak enerji, kaynak, yer ve zaman kayıplarının giderilmesi hususları dikkat çekti.

Toyota'nın "yalın düşünce" kapsamında kayıpların azaltılması anahtar rol oynamaktadır ve son yıllarda tanıtmı yapılan Li-ion akü teknolojisi, tasarruf yapmanın mümkün olduğunun en iyi kanıtlarındandır. Li-ion teknolojisinin ilk bakıştaki faydaları olarak, birden çok vardiyalı operasyonlarda hızlı (fırsat) şarj imkanı ile ikinci (yedek) akü ihtiyacını kaldırması ve akü değişim tesis ve araçlarını ortadan kaldırarak önemli ölçüde tasarruf sağlaması gözükmektedir. Bununla beraber, Li-ion'nun yarattığı enerji tasarrufu, basitlik ve güvenlik avantajları düşük yoğunluktaki operasyonlar için de dikkat çekici özellikler olmaya başlamıştır
Toyota Li-ion teknolojisinin tüm avantajlarından yararlanmak için birçok avantajı beraberinde getiren, kendi modüler tasarım konseptini oluşturmuştur.

 

Bize Ulaşın

Toyota İstif Makineleri
444 7 898  info@toyotaistif.com

Modüler li-ion akü çözümleri

Toyota'nın Li-ion akü tasarımına modüler yaklaşımındaki anahtar nokta konseptin hücre modülleri üzerine dayanmasıdır. Müşteri ihtiyaçlarına tam anlamıyla karşılık vermek için modül adetleri belirlenerek akü kapasiteleri oluşturulmaktadır. Bu tasarımın bir diğer avantajı ise birbirine karşılık gelen modüllerin bir Toyota teknisyeni tarafından kolayca değiştirilebilir olmasıdır - atıl zaman riskini azaltır.

Geliştirilmiş enerji verimliliği

Şarj sürecinde büyük ölçüde geliştirilmiş verimlilik ve çıkan ısının azaltılması Li-ion akülerinin kurşun asitli aküye göre enerjiyi %20-25 daha verimli kullanmasına yol açmaktadır. Daha da ötesi yeni akü sistemleri sabit voltaj sağlar, hem de şarj seviyesi ne olursa olsun. Bu gerçekleri fırsat şarjlarıyla birleştirirsek diğer akülere oranla Li-ion akülerin yüksek şarj seviyesinde kullanıldığını belirtebiliriz. Sonuç olarak lithium-ion aküler için gereken akü kapasitesi diğer akülere oranla çok daha düşük olmaktadır.

Kaynak ve yer kullanımını azaltmak

Li-ion aküler bakım gerektirmez, ve fırsat şarjları sayesinde yedek aküye ihtiyaç duyulmaz, akü değişimi gerektirmez. Bu, hali hazırda birçok operasyonda akü yönetimi için harcanan yerden ve kaynaktan kazanım sağlar.