Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. OK

Forkliftlerinizi hazırlayın, kış geliyor

Kış mevsiminin kapının ucunda olduğu açık, günler kısalıyor ve havalar soğuyor. Kış hem çalışma koşullarını hem de kullanılan ekipmanları etkiliyor, özellikle dış alanda çalışan ekipmanları. Operasyonlarınızı güven içerisinde nasıl sürdürebilirsiniz? Sizin, forkliftlerinizin ve operatörlerinizin kışı sorunsuz atlatlmasını sağlayacak birkaç ipucu ve püf noktayı derledik.

Önce Güvenlik

Dış alanda çalışırken, havayı ve zemini günlük olarak kontrol edin ve beklenmeyen sürprizlere karşı hazırlıklı olun.
Dışarısı dondurucu mu? Gece kar mı yağmış? Her ihtimale karşı, dikkatli olun ve forklifti sadece ortam koşullarının izin verdiği hızda kullanın - çünkü depo içerisinde bile zemin kaygan olabilir.

Kışlıklarınızı giyin

Sıcaklığın oldukça fazla düşebildiği kış aylarında gereğine uygun şekilde giyinmek hayati önem taşımaktadır, özellikle de iş sahasında uzun çalışıldığında. Kışlık giysiler rüzgara karşı dirençli olmalıdır. Şapka ve eldiven takmak ise soğuktan korunmak için bir lüks değildir. Kısalan günlerden ve olası kar yağışından dolayı düşen görüş mesafesine karşı en iyi çözüm, dikkat çeken bir yelek giyilmesidir.

Makinelerinizi hazırlayın

Sadece siz değil, forkliftlerinizin de kışlık ekipmanlarla donatılması gerekmektedir. Dış saha makineleri için en önemli ekipman lastiklerdir: Havalı lastikler ve dolgu lastiklerinizin uygunluğu  yol tutuşunu ve sağlamlığı garanti eder. Forklift kullanırken sıcak kalmak ve korunmak için dış sahada çalışan forkliftlere kabin takılması yeterli olacaktır. Çalışırken, Görüş mesafesinin azalmasını hesaba katın ve tüm ışıklandırma ve siyalizasyon ekipmanlarınızın çalıştığından emin olun.

 

Kontrol ve tekrar kontrol

Her operasyonda güvenlik önemlidir, ancak yılın bu zamanında daha da önemlidir. Her vardiyaya, tüm ekipmanların güvenli çalışmaya uygun olduğunu teyit edeceğiniz bir dizi kontrolle başlamaya özen gösterin. Üreticinin önerdiği, operatörün kullanım klavuzunda yer alan günlük/haftalık kontrolleri basitçe takip edebilirsiniz. Bunun haricinde, yakıt ve sıvı seviyelerini kontrol edin, motor ve hidrolik sistemler için önemli olan forkliftin de ısınmasına izin verin.

Makinenize ekstra önem gösterin

Kış mevsimi süresince makineleriniz ekstra bakıma her zamankinden daha çok ihtiyaç duyar. Bu sayede soğuktan ötürü makinelerinizin bozulmayacağından emin olabilirsiniz.

  • Makinenizi düzgün bir şekilde temizleyin
  • Önleyici, planlı bakım yapıldığından emin olun
  • Akülere ekstra önem gösterin
  • Rapor edilen konuların takibini yapın
  • Kışın kullanılmayan ekipmanları kuru bir bölgede muhafaza edin

Sorunuz mu var? Bizimle irtibata geçin ve sizi soğuğa hazır yapalım.