Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. OK

Forklift operatörlerinizin ergonomiğini geliştirmenin 5 yolu

Tüm firmalar maliyetlerini düşürerek verimliliği artırmanın yollarını ararlar. Malzeme akışını optimize etmek, alan kullanımını maksimuma çıkarmak, yeni teknoloji yatırımları yapmak ve daha niceleri: bunların hepsinin toplam maliyet üzerinde pozitif etkisi var. Bununla beraber maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için forklift operatörlerinize odaklanmak da iyi bir fikir. Forklift kullanmak emek isteyen bir iş: Yoğun bir depo operasyonunun yarattığı stres operatörler üzerinde gerginlik yaratıp, onların daha az üretken ve verimsiz olmasına yol açabiliyor. Bundan dolayı proaktif ergonomik yaklaşım verimliliği artırmanıza yardımcı olabilir.

Ergonomi nedir?

Birçok kişi ergonomi dendiğinde oturma şekli, veya kolun uzanması gibi şeylerden bahsedildiğini sanır fakat ergonomi bundan daha fazlasıdır. Ergonomi çalışanların işlerini yapmalarını sağlar; en doğru şekilde, konforlu ve hassaslıkla. Tüm bunlar gerginliği, stresi, ve rahatsızlığı azaltarak, daha fazla rahat pozisyonla beraber yüksek verimliliğe imkan verir.

Sağlık ve çalışma yaşamının birbiriyle güçlü bağlantıları var. Bu araştırmaya göre, operatörlerin %49'u geçmiş yılda boyun ağrıları, %63'ü ise omuz ağrıları yaşamış. Bundan dolayı çalışma takvimini geliştirmek, iş yükünü ayarlamak ve ergonomik olarak tasarlanmış ekipmanlara sahip olmak çok önemlidir.

Operatörleri verimli tutmak ve gün içerisinde yorulmalarını önlemek için iyi bir sürüş konforu kritiktir. Çünkü mutlu çalışan verimli bir çalışandır. Doğru ekipman, sağlık, güvenlik, verimlilik ve maliyet konusunda fark yaratacaktır.

1. Düşük biniş yükseklikli seçin

Düşük seviye yükseklikte adım atma yoğun sipariş toplama operasyonlarınızı kolay ve az yorucu hale getirir, çalışanları vardiya boyunca daha verimli ve motive kalmasını sağlar. Bir sonraki aşamada, uzaktan kumandalı çözüm ergonomiği daha da geliştirecektir. Bu konsept operatörün makinenin üzerine binmesine gerek kalmadan makineyi ileri götürmesine imkan verir. Operatör parmak ucunda kontrol edebildiği makine ile beraber sipariş toplayacağı koridorda ilerleyebilir. Bu kolay, eller serbest çözüm, operatörün makinenin arkasında veya yanında yürüyebilmesini ve makineye indi/bindi yapmasını azaltmayı sağlar.

Daha fazla bilgi için

2. Yükleri çekmek için harcadığınız eforu azaltın

Manuel malzeme taşıma, çalışanların vücutlarında sakatlığa ve daha sonra iş kaybına sebep veren bir çok çekme, taşıma, eğilme gerektirir.Yükleri çekerken, kompakt bir çekici malların sorunsuz hareketini destekler. Elektrikli çekici makineleri kolay ve güvenli kullanım sunarak, küçük alanlarda malzemeleri doğru konuma ergonomik ve kolay yoldan taşımanızı sağlar.

Daha fazla bilgi için

3. Ayarlanabilir ve konforlu bir çalışma alanı oluşturun

Forklift operatörleri zamanlarının büyük bir bölümünü makinelerin üzerinde geçirmektedir. Bundan dolayı, tercihlerine göre ayarlanabilen, kontrol düğmelerine erişimi kolay olan, günlük çalışmalarını rahatlaştıran bir genel yerleşimi olan makine çok önemlidir ve bu makineler motive çalışana büyük katkı sağlar. Özellikle yüksekteki ürünlerle sürekli çalışmak durumunda olan işçiler boyun ve omuz ağrısı çekmektedir. Yükü kaldırırken geriye doğru yatan kabin, baskıyı azaltırken operatörün daha verimli ve odaklanmış olmasını sağlar.

Daha fazla bilgi için

4. Uygun olan yerde masa yüksekliğinde çalışın

Çözümlerin karmaşık olmasına gerek yok. Yük transferi için yükleri konforlu yüksekliğe kaldırmak, yüksekliği ayarlanabilir çalışma masası fonksiyonu, operatörlere daha konforlu bir çalışma duruşu verecektir. Yükün yüksekliğinin izlenebildiği fotoselli uygulama işleri daha da kolaylaştıracaktır. Malzemelerin üzerine konması ve alınmasıyla otomatik çatal yüksekliğinin ayarlanması operatöre kolaylık sağlayacaktır.

Daha fazla bilgi için

5. Dış alanda çalışırken korunduğunuzdan emin olun

Dış alanda çalışma koşulları yağmur, rüzgar ve güneşten dolayı zorlu olabilir. Sağlık ve verimlilik düşünüldüğünde uygun korumaya ihtiyaç vardır. Çalışma koşullarına bağlı olarak rüzgar korumaları, silecekler, kapılar (kanvas veya metal), ısıtmalar ve diğerleri... forkliftinize takılarak dış çalışma alanını iç çalışma alanı kadar konforlu hale getirebilir.

Daha fazla bilgi için