Soğuk depolarda yalın düşünmek için 6 ipucu

Soğuk ortamlardaki en büyük zorluklardan biri, maliyeti düşük tutarken içeride depolanan ürünler için doğru sıcaklığı korumaktır. Bu, ekipmanın iyi çalışmasından ödün vermeden yapılmalıdır.

Diğer zorluklar pil kapasitesini optimize etmek, yer israfını ve yoğuşmadan kaynaklanan sorunları en aza indirmek olabilir. Bu yaygın zorlukları çözmek ve operasyonlarınızı optimize etmek için bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Doğru ekipman kullanımı

Güvenilir, hızlı, manevra kabiliyeti yüksek malzeme taşıma ekipmanları, taze ürünlerin bozulmamasını engellemek için yumuşak bir ürün akışını destekleyecektir. Sıfırın altındaki sıcaklıklar ekipmanları etkileyebileceğinden, soğuk depo işlemleri en zorlu malzeme taşıma operasyonlarından biridir. Bu nedenle, arızaları ve onarım maliyetlerini önlemek için, özel seçeneklere sahip sspesifik soğuk depo ekipmanları (soğuk depo yağı, paslanmaz çelik akslar, vb.) şiddetle tavsiye edilir. Buna ek olarak, operatörler bir ön operasyonel kontrol ile, ekipmanın soğukta iş yapmaya hazır olduğundan değerli vakitlerini kaybetmeden emin olabilirler

2. Alanın doldurulması

Soğuk hava depolarında alan pahalıya mal oluyor. Bu nedenle depo alanı kullanımının ve depolamanın optimize edilmesi gerekir. Bunu, ambar hacminizi mümkün olduğunca verimli kullanan depolama seçenekleri ile yapabilirsiniz. Örneğin, otomatik shuttle, kullanım alanını ve yapılan işi maksimize ederken soğuk depoda gerekli işçi sayısını en aza indirir.

3.  Yeni enerji çözümlerine bakılması

Lityum-iyon pillerin soğuk depoda pil performansından çok az kaybettiğini ve kurşun asitten %30'a kadar daha yüksek bir enerji verimliliğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu daha uzun bir çalışma süresi, ara şarj ve pil ısıtıcı çözümü sayesinde soğuk depo içinde şarj yeteneği ile birlikte, ekipmanların vardiya boyunca sürekli çalışmasını mümkün kılar

Daha Fazla Bilgi İçin

4. Çalışanların rahat olduğundan emin olunması

Uygun giysilerin yanı sıra, soğuk ortamlarda sıcak tutan, sezgisel ve güvenilir ekipmanlar da operatörlerin üretkenliğini artırmaya yardımcı olmaktadır. Örneğin, ekipmanların ısıtıcılı kabinle donatılması, çalışanlarınızın sağlığına ve güvenliğine katkıda bulunabilir. Isıtmalı kabinlerle ilgili ekstra maliyet, personelin vardiyaları sırasında rahat olması ve daha az iş molası alması sayesinde üretkenliğin yüksek kalması nedeniyle hızlı bir geri ödeme süresine sahiptir (bunlar soğuk ortamlarda yaygın bir uygulamadır ve genellikle üretkenlikte %10-15'lik bir kaybı temsil eder.)

5. Tekrarlanan görevler için otomasyonun göz önünde bulundurulması

Soğuk bölgelerdeki işçi sayısını azaltmanın basit bir yolu, belirli süreçleri otomatikleştirmektir. Otomatik palet taşıma veya depolama için otomatik depo ekipmanlarına geçiş aşamalı olabilir. Çalışanlar daha sonra zorlu çalışma koşullarına maruz kalmamış alternatif görevler üstlenebilirler.

6. Servis ile ayakta kalınması

Soğuk ve ıslak koşullarda çalışmak makinelerinize çok fazla yük bindirir. Yetenekli servis mühendislerine ve orijinal parçalara erişim, operasyonunuzun 7/24 sorunsuz çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Akıllı araçlarımızdan telematik sayesinde sağlanan verileri kullanarak sizi destekliyoruz ve forklift servisimizi geliştiriyoruz. Özellikle soğuk hava deposu gibi zorlu koşullarda forkliftlerle çalışırken bir servis planı talep etmenizi öneririz.

Daha Fazla Bilgi İçin

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz